Zajímají mě teď hlavně prachy / Marie Lukáčová

7. 6. 2021 / Jana Koutná
profil
Placený

„Za horou, za dolem bankomat ti sype bůra / kdo nechce jít z kola ven, maká jako děvka důra.“ Těmito slovy končí rap výtvarnice, videoartistky a performerky Marie Lukáčové, který tvoří součást videa Moréna Rex (2019) oceněného před dvěma lety na jihlavském festivalu v sekci Nejlepší český experimentální dokumentární film. Autorčina multimediální díla spojuje kritika kapitalistického systému a zkoumání vlivu toku peněz na ustavení heteronormativní, patriarchálně stratifikované společnosti a jejích negativních dopadů na stav planety.

Hrozbám politiky nekonečného růstu se chce věnovat i v hrané pohádce s ekologickým podtextem, kterou připravuje s producentkami Wandou Kaprálovou a Klárou Mamojkovou. V současné době se i dálkově účastní newyorské rezidence UN/MUTE a její tvorba bude již podruhé v řadě představena na letošním ročníku Mezinárodního festivalu krátkých filmů Oberhausen. Zároveň připravuje rovnou několik výstav – jednu z nich s názvem Vagina Fantasy je možné aktuálně vidět ve veřejném prostoru galerie Artwall na Praze 7.

Marie Lukáčová se k videoartu dostala přes studium v ateliéru malířství na brněnské FAVU. Pod vedením Vasila Artamonova se začala zabývat společenskou kritikou a angažovaným uměním. „V té době bylo v...

Zpět

Přečtěte si celý článek

Tento článek je zamčený.
Přečíst si jej můžete po zakoupení daného čísla časopisu.

Koupit časopis

Máte číslo už zakoupené? Přihlaste se.

Přihlásit se

Sdílet článek

Článek vyšel v čísle

Disney

135 / červen 2021
Více