Spring Breakers

11. 6. 2014 / Jana Bébarová
mimo kino

Každé dva měsíce, když vybírám filmy pro tuto rubriku, si zoufám nad chabou nabídkou blu-rayů v distribuci. Zejména co se současné progresivní tvorby týče. A tak nezbývá, než brouzdat na Amazonu. Jako v případě Spring Breakers, titulu, který se objevoval v žebříčcích nejlepších filmů loňského roku. Do českých kin se sice loni na jaře dostal, ale nejspíš asi tak trochu omylem, a to díky chytrému marketingovému tahu obsadit do něj Disneyho princeznu Selenu Gomez a její generačně spřízněné kolegyni Vanessu Hudgens (hvězda filmové série Muzikál ze střední) a Ashley Benson (mj. tvář nekonečného seriálu Tak jde čas).

Jeden recenzent, který Spring Breakers přirovnal k Trojskému koni, vystihl podstatu díla Harmonyho Korina asi nejlépe. Protože obsadit do filmu kritizujícího popkulturu ex-přítelkyni Justina Biebera, je zkrátka chytrý, podvratný tah. Nicméně fakt, že Spring Breakersnejsou jen moralitou opírající se do současných popkulturních fenoménů a povrchnosti s ní spjatých, ale zároveň je i přiznaně oslavují, z nich činí řízenou střelu. Povrchnost, která je zde přiznanou estetickou volbou, však řadu diváků zaslepila, protože ne všichni rozpoznali onen spodní proud, který se celým filmem line. Tvůrčí záměr je přitom evidentní již z úvodní titulkové sekvence, z níž se za doprovodu Skrillexova tanečního hitu Scary Monsters and Nice Sprites z plátna valí vlnící se obnažená ňadra a jedno obscénní gesto alkoholem a drogami opojené omladiny řádící na floridské pláži během jarních prázdnin střídá druhé. Celý tento ambivalentní rozkol hodnot, které americká mládež vyznává (viz vulgární Barbie-dívky s doplňky Hello Kitty) a o kterých Korineho film pojednává, trefně vystihl James Franco v jednom z bonusových dokumentů blu-raye ze zahraniční edice, když Spring Breakers popsal jako když „klip Britney Spears spojíte s filmem Gaspara Noého“. A obojí Spring Breakers opravdu mají – Noého hypnotický vizuál díky práci jeho kameramana Benoîta Debieho a padlého anděla americké populární hudby v nejironičtější scéně filmu upomínající (nezáměrně) na Pussy Riot. Modrý disk navíc nabízí vlastní režisérův komentář, který je v případě tak rozporuplně přijímaného filmu podnětné si poslechnout. Nejvýmluvnější jsou ovšem dokumenty přímo z „místa činu“. Falešná promo slova radní jednoho z nechvalně proslulých turistických letovisek o vzorných a inteligentních studentech, kteří si sem jezdí jen (!) zaplavat a zahrát plážový volejbal, střižená na obrázky skutečných aktivit údajných slušňáků vypovídají sama za sebe.

Spring Breakers / USA, 2013 / scénář a režie: Harmony Korine / kamera: Benoît Debie / hudba: Cliff Martinez, Skrillex / hrají: Selena Gomez, James Franco, Ashley Benson, Vanessa Hudgens, Rachel Korine, Gucci Mane ad. / 93 min. / zvuk: anglicky / obraz: 2.35 : 1 / titulky: anglické / distribuce: 12. srpna 2013 (Universal Pictures UK)

Zpět

Sdílet článek

Článek vyšel v čísle

Blockbuster

93 / červen 2014
Více