Zemřel polský režisér Andrzej Żuławski

17. 2. 2016
Ve věku 75 let dnes podlehl rakovině filmový režisér Andrzej Żuławski. Informaci o tom, že je Żuławski ve vážném stavu, dnes na svém facebookovém profilu zveřejnil režisérův syn Xawery.

Żuławski se proslavil jako kontroverzní umělec, jehož filmy pobuřovaly divokou kombinací religiózních motivů a sexuality. Poté, co byl v Polsku zakázán jeho druhý snímek Ďábel, se filmař přesunul do Francie, kde s Romy Schneider natočil film Důležité je milovat. Żuławski následně spolupracoval s dalšími francouzskými herečkami, které vždy přiměl k životním výkonům. S Isabelle Adjani natočil drama Posedlost, se Sophie Marceau vznikl například film Mé noci jsou krásnější než vaše dny. Marceau byla zároveň i režisérovou partnerkou.

Slavnou kauzu Żuławského kariéry představoval komplikovaný vznik ambiciózního filmu Na stříbrném glóbu, jehož natáčení bylo z politických důvodů zastaveno. Nedokončený snímek pak režisér s odstupem sestříhal do více než dvou a půl hodinové verze, která se v roce 1988 promítala v Cannes.

Żuławski se v loňském roce rozloučil filmem Cosmos podle románu Witolda Gombrowicze. Snímek soutěžil v hlavní sekci MFF Locarno společně s dalším "rozlučkovým" snímkem No Home Movie belgické režisérky Chantal Akerman, která zemřela loni na podzim.

Zpět

Sdílet článek