Hrdinou nového filmu bratří Dardenneů bude islámský fanatik

21. 8. 2016
Jean-Pierre a Luc Dardenneové prosluli sociálními dramaty o lidech z nižších pater společnosti. Málokdy se však zabývali životem přistěhovalců a menšin - snad jen v Mlčení Lorny vyprávěli o mladé Albánce, která získá belgické občanství fingovanou svatbou. Ve svém dalším snímku se ale bratrská dvojice ponoří do prostředí muslimských imigrantů, jejichž mladá generace, vyrůstající v Evropě, se nebezpečně radikalizuje.

Protagonistou zatím bezejmenného snímku bude islámský fanatik, zapletený do útoku džihádistů. Dardenneové tak přichází s velmi aktuálním tématem, přímo vystřiženým z novinových titulků. V posledních měsících to byla nejen Francie nebo Německo, ale i Belgie, kde došlo k teroristickým útokům. Podle Luca Dardennea se ale jedná o téma, o jehož zpracování s bratrem uvažují již několik let.

"Za posledních dvacet let se v Belgii rozšířily ultrakonzervativní salafistické mešity, v nichž je mladým Arabům vštěpováno černobílé vidění světa. Na jedné straně jsou oni, 'praví muslimové', a na druhé straně lidé ze Západu a zkažení muslimové, kteří zradili své náboženství," uvedl k příčinám současné situace Luc Dardenne.

Bude zajímavé sledovat, jak si držitelé dvou Zlatých palem a dalších prestižních ocenění s kontroverzním tématem poradí. Natáčení začne v druhé polovině příštího roku. Světová premiéra filmu tak téměř jistě proběhne na festivalu v Cannes v květnu 2018.

Zpět

Sdílet článek