Tenkrát a dnes na Východě

29. 7. 2021 / Lukáš Skupa
téma
Placený

V jakém stavu se nacházejí kinematografie zemí bývalého Sovětského svazu? Jaké jsou jejich přednosti a v čem naopak spočívají hlavní potíže? O své postřehy a zkušenosti se v exkluzivní anketě podělilo celkem patnáct osobností z řad filmových režisérů, producentů, kritiků či představitelů filmových institucí. Přehled to není zdaleka vyčerpávající, ale zajisté reprezentativní – záměrně jsme do něj zařadili kinematografie, jež v rámci Sovětského svazu patřily k nejvýznamnějším (Rusko, Ukrajina), nebo které zastupují „hlas“ konkrétního teritoria (tedy Gruzie za oblast Kavkazu, Kazachstán za středoasijský region či Lotyšsko za pobaltské státy). Mnoho oslovených osobností se přitom chtělo vyjádřit nejen k přítomnosti, ale i k minulému vývoji, jenž vedl k současné, mnohdy složité situaci ve filmovém průmyslu v jednotlivých zemích.

 Všichni zúčastnění odpovídali na následující otázky:

1/ Jak hodnotíte filmovou infrastrukturu ve vaší zemi z hlediska produkce, distribuce nebo zdrojů financování? Považujete ji za dostačující, nebo v ní spatřujete nějaké problémy? 

2/ Jak hodnotíte domácí filmovou tvorbu z hlediska jejích uměleckých kvalit, ohlasu u domácího či zahraničního publika nebo...

Zpět

Přečtěte si celý článek

Tento článek je zamčený.
Přečíst si jej můžete po zakoupení daného čísla časopisu.

Koupit časopis

Máte číslo už zakoupené? Přihlaste se.

Přihlásit se

Sdílet článek

Článek vyšel v čísle

Postsovětské kino

136 / srpen 2021
Více