Zádušní mše za pětatřicítku / Rok 2013 v české filmové distribuci
Celková čísla filmové distribuce se v roce 2013 příliš nezměnila. Návštěvnost kin stagnuje, čemuž odpovídá pokles o 1,1 %. Také tržby kin a distributorů poklesly ve srovnatelných hodnotách jen nepatrně. Na druhé straně se ovšem proměnilo mnoho věcí v zákulisí kinematografie, přičemž dopad většiny změn budeme schopni zhodnotit až s odstupem.
Nejprve musím zmínit platnost nového zákona o audiovizi, který byl schválen na sklonku roku 2012, čímž byla zahájena trnitá cesta k jeho uvedení do praxe. Z Ministerstva kultury se vyčlenil Státní fond kinematografie, ale ten většinu roku spotřeboval na schválení a vytvoření potřebných pravidel pro své fungování.
Z korunového příplatku za diváka, který nebyl zpoplatněn DPH, se stal poplatek 1 % ze vstupného, který DPH podléhá. Ta se navíc na vstupenky do kina zvedla z 14 na 15 %. V praxi to pro filmovou distribuci znamenalo, že hrubý příjem kin klesl asi o 54 milionů, ovšem odvod státu na DPH a poplatcích stoupl o 25 milionů, takže kinům, distributorům a producentům zbylo o 79 milionů korun méně. UFD nyní jednotně sleduje hrubé tržby před odvodem DPH a poplatku. Ačkoli na tuto skutečnost opakovaně upozorňuje, vedla informace o zvýšení DPH některé novináře k povrchním...