Rumunský film Aferim! vyhrál rekordních dvanáct národních cen

31. 3. 2016
Slavnostní předávání cen GoPo, udílených v Rumunsku nejlepším filmům roku, ovládl historický snímek Aferim! režiséra Radu Judeho. Černobílý eastern zasazený do oblasti Valašska první poloviny 19. století získal rekordních dvanáct ocenění. Proměnil tak všechny své nominace, včetně hlavních kategorií Nejlepší film a Nejlepší režie. V dosavadní desetileté historii udělování cen GoPo se tak Aferim! stal vůbec nejúspěšnějším snímkem.

Naopak vůbec neuspěl nenápadný thriller O patro níž režiséra Radu Munteana (7 nominací) ani absurdní komedie Poklad režiséra Cornelia Porumboia (5 nominací). Cenu za nejlepší původní hudbu získal animovaný snímek Kouzelný vrch (r. Anca Damian), který loni soutěžil v hlavní sekci MFF Karlovy Vary. Návštěvníci karlovarského festivalu se minulý rok mohli setkat také s teenagerským dramatem Svět patří mně (r. Nicolae Constantin Tanase), které na cenách GoPo zvítězilo v kategorii Nejlepší debut.

Snímek Aferim! měl premiéru v hlavní soutěži loňského MFF Berlinale, kde získal Stříbrného medvěda za režii. Na filmu se koprodukčně podílela také Česká republika, konkrétně společnost Endorfilm.

Zpět

Sdílet článek