Eva Koťátková / Úzkosti z pravidel a strach ze spiknutí

14. 12. 2016 / Sylva Poláková
český talent
Placený

Fungování institucí a jejich vliv na jedince zajímá Evu Koťátkovou (*1982, Praha) už od studií na pražské AVU. V jejích pracích jsou veškerá nařízení nástrojem objektivizace a autorka se zajímá jak o tyto strategie, tak únikové manévry a pokusy o vybočení. Vlastní autobiografické zkušenosti kombinuje s rešeršemi v archivech, čímž získává širší záběr, který zároveň nepostrádá autenticitu.

V roce 2007 se stala laureátkou Ceny Jindřicha Chalupeckého udělované vizuálním umělcům a umělkyním do pětatřiceti let, což ji uvedlo rovněž do mezinárodního povědomí. Letos vydala autorskou dvoj-publikaci Obrazový atlas dívky, která rozřezala knihovnu na části (Institucionální, provozní a organizační řády a vyhlášky z let 1961–1989). Zacílení na školní instituce však v posledních letech přesměrovala na psychiatrická zařízení, zejména na Psychiatrickou nemocnici Bohnice.  

Její nejnovější dílo, Justiční vražda Jakoba Mohra je součástí většího projektu prezentujícího výsledky dlouhodobého pátrání Evy Koťátkové po pacientech a pacientkách, kteří se vyrovnávali s regulemi psychiatrických institucí a s vlastní diagnózou pomocí kresby nebo malby. Autorka prošla archivy Prinzhornovy sbírky v Heidelbergu a...

Zpět

Přečtěte si celý článek

Tento článek je zamčený.
Přečíst si jej můžete po zakoupení daného čísla časopisu.

Koupit časopis

Máte číslo už zakoupené? Přihlaste se.

Přihlásit se

Sdílet článek

Článek vyšel v čísle

Jak prodat film

108 / prosinec 2016
Více