Film Místo pro lásku připomene tragicky zesnulé běloruské filmaře

7. 6. 2020

Institut dokumentárního filmu ve spolupráci s videotékou DAFilms.cz si v pondělí 8. června připomene tragickou smrt tří běloruských filmařů, režisérky Ljubov Zemcovové, producenta Vladimira Michalovského a zvukaře Maxe Gavrilenka. Ti zemřeli 14. května letošního roku poté, co se vraceli z natáčení filmu dokumentujícího boj proti koronaviru v Bělorusku - zemi, kde prezident tak rád nosí vojenskou uniformu a oficiálně hlásí, že na koronavirus stačí pouze sklenice vodky. Nezávislá scéna běloruských filmařů je zde často jedinou platformou, která zachycuje nekompromisní optikou dokumentární kamery reálné problémy, skutečnou sociální situaci, celospolečenské následky organizované státní propagandistické manipulace.

Jako poctu zemřelým filmařům organizátoři uspořádají projekci dokumentárního snímku Místo pro lásku, který režisérka Zemcovová natočila jako svůj debut se svou tehdejší producentkou Marií Jahorovovou. Dokument vypráví příběh teenagerů s mentálním handikapem, kteří žijí v komunitním centru v běloruském malém městě. Autorka přitom neakcentuje postižení svých protagonistů, ale portrétuje jej skrze jejich charaktery, osobitost a sociální vazby. Současně tak film nahlíží fungování komunitních center v Bělorusku.

Speciální projekce filmu Místo pro lásku se uskuteční dne 8. června 2020 ve 20:45 v kině Světozor v Praze. Pro ty, kdo nebudou moci promítání navštívit, je připraveno paralelní online uvedení filmu na portálu Dafilms.cz po dobu 24 hodin. Film bude uveden s anglickými titulky.

Vyjádřit podporu rodinám zesnulých filmařů můžete i prostřednictvím finanční sbírky, kterou organizuje mezinárodní dokumentární organizace B2B Doc ve Švédsku.

Zpět

Sdílet článek