Archeologie skrytých dějin dokumentu / Leo Hurwitz

8. 10. 2020 / Petra Chaloupková
mimo kino
Placený

Levicový aktivismus, sovětská montáž nebo třídní boj rozhodně nejsou pojmy primárně spojované s americkým dokumentárním filmem. Přesto v tomto duchu působil nespočet amerických umělců vnímajících filmové médium jako nástroj k pozvednutí celé společnosti. Dějiny kinematografie na ně nicméně často cíleně zapomínaly. Obranou vůči takovému osudu je nově webová stránka přibližující autorství Lea Hurwitze.

Osobnost a tvorba amerického dokumentaristy Lea Hurwitze bývá často shrnována do zjednodušujících škatulek a pojmů s pejorativním nádechem, které zlehčují autorův faktický přínos vývoji světového dokumentu. Alespoň tak zní základní východisko letos vzniklého webu www.leohurwitz.com nabízejícího neredukovaný pohled na jednu z vůdčích osobností počátků amerického dokumentu a nezávislého filmu. Ať už jde o ruský nebo židovský původ, nálepku imigranta nebo komunisty, prosazování levicových ideálů, neutuchající kritiku amerických poměrů a víru v sociální spravedlnost, to všechno přispívalo k upevňování znevýhodněné pozice na okraji filmového průmyslu, z níž Hurwitz více než půl století promlouval proti establishmentu. 

Režisérovo politické přesvědčení se projevovalo i v pojetí filmového média a přístupu k tvorbě jako kolektivnímu procesu. Ve třetí...

Zpět

Přečtěte si celý článek

Tento článek je zamčený.
Přečíst si jej můžete po zakoupení daného čísla časopisu.

Koupit časopis

Máte číslo už zakoupené? Přihlaste se.

Přihlásit se

Sdílet článek

Článek vyšel v čísle

Film a feminismus

131 / říjen 2020
Více