Snímek Terezy Nvotové Světlonoc zvítězil v Locarnu

13. 8. 2022
český film

Nový film režisérky Terezy Nvotové Světlonoc zvítězil na festivalu v Locarnu. Mysteriózní drama o ženě, která se vzepře hluboce zakořeněné kolektivní tradici na vesnici ve slovenských horách, jež ji démonizuje, porota ocenila prestižní soutěžní sekce Cineasti del presente Zlatým leopardem za nejlepší film. V krátké době jde o druhého Zlatého leoparda pro český film. Loni v té samé sekci, zaměřené na první a druhé filmy, zvítězil český snímek Bratrství režiséra a absolventa pražské FAMU Francesca Montagnera.

Snímek vznikl v česko-slovenské koprodukci vypráví příběh Šarloty, která se vrací do rodné vesnice, aby zde našla odpovědi na otázky týkající se jejího pohnutého dětství. Když se snaží odhalit pravdu, začnou se do její reality vtírat dávné legendy, které vedou vesničany k tomu, že ji obviní z čarodějnictví a vraždy.

Do hlavních rolí obsadila režisérka Natálii Germani, Evu Mores, Juliánu Brutovskou, Ivu Bittovou nebo Marka Geišberga. Spolu s autorkou námětu Barborou Námerovou napsala Nvotová i scénář. Úspěch slaví také producenti snímku Peter Badač z BFILM a Miloš Lochman z moloko film. Stejní producenti už stáli u ceněného debutu Nvotové Špína. Drama o znásilnění a vzpouře ženy proti násilníkovi mělo premiéru na festivalu v Rotterdamu v roce 2017 a bylo vyhlášeno nejlepším filmem roku na Cenách české filmové kritiky. Světlonoc podpořil Státní fond kinematografie ve všech fázích od scénáře, přes vývoj i výrobu celkovou částkou 10,85 milionů Kč.

Hlavní locarnskou soutěž vyhrál snímek Regra 34, třetí film brazilské režisérky Julie Murat. Snímek vypráví o mladé právničce, která obhajuje ženy - oběti násilí. Zároveň ji její vlastní sexuální preference zavedou do násilného světa.

Zpět

Sdílet článek