Jen tak si zakřičet ve všech realitách / Ondřej Moravec

14. 10. 2022 / Eliška Děcká
český talent
Placený

Na letošním mezinárodním festivalu v Benátkách měl premiéru vůbec první český VR film Tmání (2022). Téměř půlhodinový autobiografický animovaný dokument ve virtuální realitě režiséra Ondřeje Moravce se zaměřuje na prožívání depresí. S helmou na hlavě se diváci noří do znepokojující až úzkostné krajiny, v níž doprovázejí hlavního hrdinu na jeho vnitřní cestě postavit se svému démonu. Do Tmání se přitom přetavila témata vnitřních obav, strachů, tužeb a těžkých rozhodnutí, která se nenápadně objevovala v režisérově předcházející tvorbě i životě.

Ondřej Moravec začínal studiem žurnalistiky. Zkušenost z kulturní redakce České televize mu ale z první ruky ukázala, v jakém shonu a stresu novináři pracují. Toto prozření ve spojení s jeho rostoucím zájmem o audiovizuální tvorbu ho postupně dovedlo k přijímacím zkouškám na katedru scenáristiky FAMU. Na první pokus narazil se scénářem pro celovečerní animovaný film, o rok později užasle s hraným scénářem uspěl.

Během studia FAMU vznikl i jeho první výraznější film Ezopové aneb linka je volná (2015), originální kolektivní portrét televizních věštců a několika zákazníků, kteří jim volají. Podobné téma by lehce svádělo k zesměšnění všech...

Zpět

Přečtěte si celý článek

Tento článek je zamčený.
Přečíst si jej můžete po zakoupení daného čísla časopisu.

Koupit časopis

Máte číslo už zakoupené? Přihlaste se.

Přihlásit se

Sdílet článek

Článek vyšel v čísle

Blízký východ

143 / říjen 2022
Více