Čekání na deadline / Krásná smrt Ludvíka XIV.

4. 10. 2016 / Matěj Nytra
téma
Placený

Motiv „deadlinu“ – časového limitu, který krátí prostor volného utváření dějových linek vyprávění – je odpradávna mocnou zbraní fikce, kterou klasické žánry (nejen ve filmu) vytěžily na maximum. Jedním z momentů, jímž se i lidský život shoduje s fikčním univerzem, je deadline smrti. Směřujeme za ní a jakmile zavřeme oči, film života dohrají pouze zhodnocující titulky. Může ovšem každý smrtelný tvůrce-filmař rozvažovat nad něčím, co směl osobně zahlédnout nebo ucítit jedině zdálky, nikoliv osobně „prožít“? Jak cestu k odchodu pojmout?

A stává se ztvárnění jednoho konkrétního obecně platným, existenciálně závazným obrazem? Nebo je smrt v umění jen symbolem symbolu, jako cokoli jiného? K podobným úvahám provokuje nejnovější film Alberta Serry Smrt Ludvíka XIV. (La mort de Louis XIV, 2016), v němž přesně podle historicky doloženého případu odchází pozvolně klidnou smrtí „Král Slunce“.

Deadline smrti inspiruje filmaře napříč různými časovými etapami a teritorii. Smrt nehodou, smrt násilná, vražda i sebe-odpravení. Hromadná smrt, permanentní hrozba všudypřítomné smrti v okolí (válečné či osvětimské exkurze). Smrt jako hra a zdroj černohumorné perverze, nicota v rukou žánrových manipulátorů (počítání zneškodněných...

Zpět

Přečtěte si celý článek

Tento článek je zamčený.
Přečíst si jej můžete po zakoupení daného čísla časopisu.

Koupit časopis

Máte číslo už zakoupené? Přihlaste se.

Přihlásit se

Sdílet článek

Článek vyšel v čísle

Čas a trvání

107 / říjen 2016
Více