Čarodějnice jsou zpátky / Suspiria

1. 12. 2017 / Jiří Špičák
soundtrack
Placený

Vyšinutá zvonkohra jako z nikdy nekončící noční můry horečnatého dítěte, hluboké údery do bubnů, řecký drnkací nástroj buzuki, black metalový šepot jednotlivých členů italské prog-rockové kapely Goblin a především analogový syntezátor „big Moog“. To jsou základní ingredience legendární titulní skladby čarodějnického horroru Suspiria, kterou dnes můžeme vedle prvních tónů Oldfieldových Tubullar Bells použitých ve Vymítači ďábla nebo klavírní melodie Halloweenu Johna Carpentera s klidem řadit mezi nejvlivnější horrorovou hudbu vůbec.

Ostatně John Carpenter vděčí jejímu autorovi za hodně: když se slavný režisér a skladatel v roce 2012 poprvé setkal s frontmanem Goblin a autorem hudby Claudiem Simonettim, neodpustil si při seznamování humornou, ale pravdivou průpovídku: „Ale já vás přece dávno znám! Ukradl jsem všechnu vaši hudbu.”

Věhlas Claudia Simonettiho se samozřejmě s popularitou Johna Carpentera nedává srovnávat, přesně takhle ale revoluce v hudbě funguje: populárnější je vždycky ten, kdo s ní přijde jako druhý. Simonettimu se nicméně dostává ocenění alespoň zpětně – prestižní hudební magazín FACT umístil hudbu jeho kapely Goblin k Suspirii na první místo žebříčku nejlepších horrorových...

Zpět

Přečtěte si celý článek

Tento článek je zamčený.
Přečíst si jej můžete po zakoupení daného čísla časopisu.

Koupit časopis

Máte číslo už zakoupené? Přihlaste se.

Přihlásit se

Sdílet článek

Článek vyšel v čísle

Visegrádská animace

114 / prosinec 2017
Více