Co sledovat v karanténě? Tipy na filmy a seriály online

13. 3. 2020

Kromě sítě multiplexů Cinema City, která i za stavu nouze pořádá projekce pro maximálně třicet diváků, jsou kina v Česku v drtivé většině zavřená. Naplánované premiéry domácích i zahraničních filmů se odkládají na neurčito. Jaké filmy a seriály tedy sledovat v domácí izolaci během virové pandemie? Připravili jsme pro vás několik tipů.

Festival dokumentárních filmů Jeden svět začal 5. března a následně byl vzhledem ke krizové situaci přerušen. Přehlídka se nicméně alespoň zčásti přesunula na web. Videotéka DAFilms.cz nyní hostuje celkem třináct filmů z programu letošního Jednoho světa. Mezi nimi je například snímek Horečka o boji Afričanů s malárií nebo film XY Chelsea o whistleblowerce Chelsea Manning, která byla shodou okolností právě dnes propuštěna z vězení. Nechybí ani válečný dokument Pro Samu o rodině ze syrského Aleppa, který u nás bude později distribuovat společnost Artcam. Mezinárodně oceňovaným filmem je i makedonská Země medu o divoké včelařce, která se svojí matkou žije sama v horách. Filmy v tomto speciálním programu bude možné přehrát pouze do úterý 17. března. Jednotlivé filmy jsou dostupné k přehrání online za 59 Kč. Do 15. března lze zároveň na DAFilms získat 40% slevu na roční předplatné.

České i zahraniční dokumenty ke zhlédnutí nabízí také videotéka Kinedok. Zde můžete dokoukat řadu výrazných domácích filmů z posledních let, jako třeba Normální autistický film Miroslava Janka, hudební dokument The Sound is Innocent Johany Ožvold, Danielův svět Veroniky Liškové nebo kontroverzní Svět podle Daliborka Víta Klusáka. Dále je na Kinedoku k vidění film Mrtvý národ předního rumunského režiséra Radu Judeho, maďarský film V zajetí o novodobém otroctví, případně v současnosti velmi aktuální polský film Konec světa o osamělých lidech žijících ve velkoměstě. Pro přehrání zdarma můžete uplatnit voucher Kine2019_Dok2020.

Předplatitelům HBO Go by nemělo uniknout, že tato služba aktuálně nabízí prestižní minisérii Devs z produkce americké stanice Hulu. Osmidílné drama režiséra a scenáristy Alexe Garlanda (filmy Ex Machina a Anihilace) je mrazivým techno thrillerem o společnosti Amaya, která se zabývá kvantovými výpočty. V příběhu o tajemném zmizení mladého programátora Sergeje se odrážejí nekalé praktiky technologických gigantů ze Silicon Valley, dystopické vyhlídky na budoucnost i napjaté vztahy mezi americkými a ruskými tajnými službami. Veselejší, nebo dokonce únikovou podívanou na HBO Go slibuje například americký sticom Bude líp (aktuálně běží 4. řada) nebo blockbuster Muži v černém: Globální hrozba, v němž skupina agentů v čele s Chrisem Hemsworthem čelí nebezpečnému nepříteli z vesmíru.

Netflix od dnešního dne nabízí druhou řadu jihokorejského seriálu Království zombie, jehož první sezóna si loni vysloužila pochvalné recenze od znalců asijské kinematografie. Kostýmní dobová podívaná zasazuje známý vzorec zombie apokalypsy do souvislostí korejské mytologie. Zhoubnou nákazu zde nezpůsobuje neznámý virus, ale takzvaný květ života. Na Netflixu pochopitelně nechybí ani další epidemické thrillery jako Světová válka Z s Bradem Pittem nebo africký film 93 dní. A konečně je tu i letošní dokusérie s názvem Globální pandemie, jež pojednává o lidech, kteří se připravují na boj s globální chřipkovou epidemií.

Těm nejotrlejším pak doporučujeme vynikající thriller Nákaza scenáristy Scotta Z. Burnse a režiséra Stevena Soderbergha, který se v souvislosti s právě probíhající pandemií koronaviru stal vůbec nejdiskutovanějším a nejsledovanějším filmem. Síťově vyprávěný snímek o nezastavitelné epidemii smrtelného viru šířícího se z Číny do celého světa vznikal na základě poctivých rešerší a po konzultaci s odborníky. Snímek mimo jiné věrně ukazuje zranitelnost globálně propojené společnosti, riziko, jaké v terénu podstupují zdravotníci, život v nucené karanténě a nesnáze spojené s vývojem léku.

Zpět

Sdílet článek