Jak filmový průmysl reaguje na pandemickou krizi?

18. 3. 2020

Globální virová pandemie v těchto dnech výrazně zasahuje i do chodu filmového průmyslu. Zatímco streamovací služby jako Netflix či tvůrci a prodejci videoher v době karantén a domácí izolace zažívají velký růst, festivaly, sítě kin či producenti jsou nuceni rušit výrobu a provoz, případně zvažovat náhradní řešení.

Řada jarních festivalů po celém světě se rozhodla aktuální ročník zrušit či přesunout na později. Tento osud potkal například texaskou přehlídku SXSW, newyorské festivaly New Directors/New Films a Tribeca, festival krátkých filmů v Glasgow nebo české festivaly FAMUFest (přesun na příští rok) nebo olomoucké AFO (náhradní termín v tuto chvíli 1. - 15. října 2020.)

Některé filmové přehlídky, včetně například českého Jednoho světa, se však rozhodly svoji programovou nabídku alespoň částečně zpřístupnit online. Dobročinný projekt, který do sebe vsákne hned několik zrušených festivalů najednou, nese název My Darling Quarantine. Na stránkách webu Talking Shorts teď bude každý týden k vidění sedm krátkých filmů s dystopickým tématem, jež se hrály nebo teprve měly hrát na světových festivalech. Diváci mohou každý týden svým hlasováním vybrat vítěze. Nabídka bude k dispozici zdarma, ovšem zároveň je možné přispět libovolnou částkou na provoz kulturních institucí a na boj proti koranaviru na izolovaných řeckých ostrovech zaplněných uprchlíky.

Výběr zhruba tří set dokumentárních filmů nyní zdarma na svém webu zpřístupnil MFF Rotterdam. Dánská dokumentární přehlídka CPH.DOX přesunula celý program na internet, konkrétně na videotéku Festival Scope. Tyto filmy je však možné si pustit pouze v Dánsku, pro zbytek světa jsou zablokované.

K online uvedení filmů, jež teprve nedávno vstoupili do kinodistribuce, už sahají také některá hollywoodská studia. Universal například ještě tento týden uvolní kritikou vyzdvihovaný horor Neviditelný, thriller Lov režiséra Craiga Zobela nebo britskou dobovou dramedii Emma. Filmy budou k zapůjčení online skrze Apple, Amazon, Sky nebo Comcast, a to za částku 20 dolarů.

Na situaci reagují také čeští kinaři a distributoři. Spřátelená kina ze sítě Aerofilms (Kino Aero, Světozor, Bio Oko, Central, Univerzitní kino Scala) počínaje dnešním dnem spouštějí projekt Moje kino LIVE. Po následujících pět večerů si diváci budou moci na stránkách svého oblíbeného kina koupit lístek na online představení vybraného filmu, na které se vždy připojí prostřednictvím zaslaného odkazu na stream. Začátek projekce bude vždy ve 20 hodin, součástí však budou i úvody dramaturgů či debaty. Diváci zároveň mohou film i průběh projekce komentovat a sdílet dojmy v online chatu. První projekce cyklu Moje kino proběhne již dnes 18. března, kdy se bude hrát oscarový jihokorejský film Parazit. Úvod k filmu obstará ředitel kina Aero a odborník na asijskou kinematografii Jiří Flígl. Předprodej vstupenek končí vždy v den projekce v 19:00 hodin.

V témže čase dnes, tedy od 20 hodin, pak bude na YouTube vysílat svůj film Párty Hárd také produkční společnost ZNK Martina Pohla aka Řezníka. Černá teenage komedie "volnějších mravů" se v tomto režimu bude promítat v cenzurované verzi a bude dostupná zdarma.

Zpět

Sdílet článek