Všude dobře, jen ne doma / Muréna

19. 8. 2022 / Tomáš Gruntorád
kritika
Placený

Celovečerní prvotina chorvatské režisérky Antonety Alamat Kusijanović Muréna je charakterovou studií šestnáctileté Julije, v níž mocně sílí touha. Autorka ve filmu oceněném loni na festivalu v Cannes Zlatou kamerou pro nejlepší debut pracuje na všech rovinách s nerozlučným vztahem mezi tvrdou realitou a z ní rozkvétajícími sny nabízejícími útěšné, byť sebeklamné útočiště.

Julija je dcerou autoritářského Anteho a submisivní Nely, vlastníků penzionu na zapomenutém, nehostinném místě u břehů Jadranu. Její rodiče žijí ve světě kalkulací s upadajícím rodinným dědictvím. Servilní hostinská přetvářka a neupřímné pohledy prozrazující žal lidí, kteří ztratili schopnost autenticky být. Sarkasticky upřímné dceři nemůže být toto ovzduší protivnější. Jakkoli na jeho prosperitě rodina závisí.

Okolní vyprahlou kamenitou krajinu, v níž úkryt před spalujícím sluncem skýtají jen zakrslé olivovníky a moře, lemují obří kříže upomínající na masakry nedávné občanské války. Přijíždějící turisté tvrdí, že Julija žije v ráji, kde umírají sny. Jenže ona se cítí jako v pekle, které se jako ráj vnějším pozorovatelům akorát jeví. Izolována od vrstevníků, kteří tu jednoduše nežijí a nanejvýš připlouvají z dalekých končin, bloudí dalekohledem po palubách kotvících...

Zpět

Přečtěte si celý článek

Tento článek je zamčený.
Přečíst si jej můžete po zakoupení daného čísla časopisu.

Koupit časopis

Máte číslo už zakoupené? Přihlaste se.

Přihlásit se

Sdílet článek

Článek vyšel v čísle

Adaptace

142 / srpen 2022
Více