Radši nechat svět shořet, než jít na terapii / Kdyby radši hořelo

19. 8. 2022 / Ondřej Pavlík
kritika
Placený

Šimon Holý, autor terapeutických ženských filmů A pak přišla láska… a Zrcadla ve tmě, si v letošním rozhovoru pro KVIFFTV posteskl, že festivaloví dramaturgové mají Česko zaškatulkované jako zemi chudých vesnic se zlými lidmi. Takový obraz mohl v zahraničí utvrdit i snímek Kdyby radši hořelo režiséra Adama Kolomana Rybanského, který se premiérově hrál v sekci Panorama na únorovém Berlinale.

Naštěstí jde o film natolik podařený a inteligentní, že si u něj s podobnými generalizacemi nevystačíme. Lidé v něm páchají zlé věci, ale jednoduše zlí rozhodně nejsou. Odehrává se celý v chudé vesnici, ale její obzor dalece překračuje, a to nejen proto, že traktuje mezinárodně sdílená témata konspiračních teorií a xenofobie.

Nejsnazší způsob, jak Kdyby radši hořelo interpretovat a hodnotit, je označit jej za formálně výraznou satiru, která rozvíjí řízný sociálně kritický nerv tolik vzývané české nové vlny. S tím rozdílem, že zatímco Miloš Forman s Jaroslavem Papouškem a Ivanem Passerem rozpoutali v Hoří, má panenko třeskutou party, Rybanský se spoluscenáristou Lukášem Csicselym na své hasičské slavnosti spíše postávají v rohu, komentují tragikomické hemžení z...

Zpět

Přečtěte si celý článek

Tento článek je zamčený.
Přečíst si jej můžete po zakoupení daného čísla časopisu.

Koupit časopis

Máte číslo už zakoupené? Přihlaste se.

Přihlásit se

Sdílet článek

Článek vyšel v čísle

Adaptace

142 / srpen 2022
Více