V Cannes vyhrál podruhé Loach, Dolanovi tekly slzy štěstí

22. 5. 2016
Zásadní rozkol ve vkusu festivalových porotců a filmových kritiků ukázal dnešní slavnostní ceremoniál MFF Cannes. Zlatou palmu pro nejlepší film získalo sociální drama I, Daniel Blake britského veterána Kena Loache - snímek, který sklízel spíše rozpačité recenze a v tabulce časopisu Screen skončil s průměrným skóre. Loachův film vypráví příběh postaršího tesaře, který je po zranění nucen se spoléhat na státní péči. Pro děvetasedmdesátiletého režiséra, který právě tímto snímkem ukončil svoji kariéru, jde již o druhou Zlatou palmu. Před deseti lety Loach v Cannes triumfoval s filmem Zvedá se vítr.

Radost ale filmovým kritikům neudělal především držitel druhé nejvyšší canneské ceny, Velké ceny poroty. Se slzami v očích si pro ni na pódium přišel Xavier Dolan, který v Cannes představil svůj hvězdami nabitý snímek It's Only the End of the World. Podle většiny ohlasů natočil ambiciózní kanadský mladík nesnesitelně hysterické, herecky přepjaté drama, které spolu se snímkem Seana Penna zařadili kritici mezi to vůbec nejhorší z hlavní soutěže.

Letošní předávání cen se v Cannes také neslo ve znamení dvojic. Duo Cristian Mungiu a Olivier Assayas převzalo cenu za nejlepší režii. Zatímco rumunský auteur sklízel velmi pozitivní recenze za svůj nový film Bacalaureat, francouzský režisér se svojí artovou duchařinou Personal Shopper spíše polarizoval. Některé tichý film ze zákulisí módního průmyslu fascinoval, jiné okouzlila pouze Kristen Stewart v hlavní roli.

Málo vídaný "double" se pak vydařil íránskému filmaři Asgharovi Farhadímu, který na Croisette dovezl snímek The Salesman. Porota ocenila autorův scénář a dále také herecký výkon mužského protagonisty, kterého ztvárnil Šaháb Hossejní. Nejlepší herečkou se pak poněkud překvapivě stala Jaclyn Jose ze snímku Ma´ Rosa filipínského režiséra Brillanteho Mendozy.

Cenu poroty převzala jedna ze tří žen-režisérek v letošní canneské soutěži, britská filmařka Andrea Arnold. Ta se na festivalu představila se svým více než dvou a půl hodinovým filmem American Honey.

Žádnou cenu naopak nedostaly filmy, které řada kritiků označila jako ty nejlepší ze soutěžního výběru. Naprázdno vyšel takřka všemi vyzdvihovaný německý snímek Toni Erdmann režisérky Maren Ade, který v tabulce Screenu dokonce získal rekordní známku 3.7 z možných 4. Bez ceny zůstal i Jim Jarmusch, který soutěžil s filmem Paterson, stejně jako Paul Verhoeven, který kritiky oslnil novým rape-revenge thrillerem Elle.

Zpět

Sdílet článek