Rozhovor s kameramanem Jiřím Maxou / Film ještě nezemřel

22. 6. 2016 / Alexandra Lipovská
rozhovor
Placený

Od roku 2004 byl dvorním kameramanem nedávno zesnulého Jana Němce. Spolupracoval s ním na snímcích Krajina mého srdce, Toyen, Holka Ferrari Dino a Heart Beat 3D. Snímal i  Němcův poslední film Vlk z královských Vinohrad. Kameraman a fotograf Jiří Maxa sám sebe považuje za poloprofesionála. Mnoho let působil na Barrandově, odkud byl po roce 1989 propuštěn pro „nadbytečnost“. S Janem Němcem se setkali, když dodělával v roce 1991 V žáru královské lásky. O třináct let později jej Němec oslovil, když připravoval Krajinu mého srdce. Jejich spolupráce začala Němcovými slova: „Vaše fotky se mi nelíbí, ale nutí mě se na ně dívat“.

Snímek Vlk z Královských Vinohrad vznikal v produkci MasterFilm studentů FAMU. Jaká to byla spolupráce? Zažili jste generační střety?

Žádný generační problém není. U filmu totiž nikdy nebyl generační problém nebo propast. Buď člověk zapadl a zůstal, nebo mu to nesedlo, a nevydržel. Po smrti Jana Němce snímek dokončil pomocný režisér Tomáš Klein. Jan Němec ještě v době natáčení sestavoval dokumenty a připravoval materiál k hrubému střihu. Jinak se ale o Vlkovi bavit nebudu. Čistě z pověrčivosti. Je to náročný film...

Zpět

Přečtěte si celý článek

Tento článek je zamčený.
Přečíst si jej můžete po zakoupení daného čísla časopisu.

Koupit časopis

Máte číslo už zakoupené? Přihlaste se.

Přihlásit se

Sdílet článek

Článek vyšel v čísle

Fanoušek

105 / červen 2016
Více