Naděje, se kterou se dá začít znovu / Do poslední kapky krve

27. 7. 2020 / Antonín Tesař
flashback
Placený

Dvacet let starý film Tsuiho Harka Do poslední kapky krve začíná i končí svéráznou variací na biblickou knihu Genesis. Božský stvořitel v ní vyrábí svět, ale přitom dělá jeden omyl za druhým. „Sedmého dne měl v plánu odpočívat,“ říká vypravěč. „Ale místo toho musel začít úplně odznova. A není sám, kdo musí začít odznova. Celý svět to musí udělat s ním.“ Hlas vypravěče přitom příznačně patří samotnému režisérovi.

Do poslední kapky krve nebývá řazen mezi Tsuiho nejlepší filmy. Nejspíš mezi ně ani nepatří. Je to ale jeden z jeho nejvíc fascinujících projektů v tom, jak hluboce se do něj promítá zvláštní, hraniční situace, za které vznikl. Úvodní příběh o Bohu, který nutí své zpackané univerzum začínat stále od začátku, je geniálním komentářem ke stavu, v jakém byla v roce 2000 nejen kariéra Tsuiho Harka, ale především celý Hongkong a jeho kinematografie.

Režisér i země na rozcestí

V roce 2000 se hongkongští filmaři začali pomalu orientovat v dynamicky se měnící situaci, která nastala po předání Hongkongu Číně v roce 1997, a hlavně po asijské finanční krizi téhož roku. Hongkongská kinematografie se nacházela na nevyzpytatelné křižovatce mezi vytvářením menších produkcí pro místní publikum,...

Zpět

Přečtěte si celý článek

Tento článek je zamčený.
Přečíst si jej můžete po zakoupení daného čísla časopisu.

Koupit časopis

Máte číslo už zakoupené? Přihlaste se.

Přihlásit se

Sdílet článek

Článek vyšel v čísle

Kinematografie Hongkongu

130 / srpen 2020
Více