Etika exploatace a emancipační potenciál / Plivu na tvůj hrob

7. 6. 2021 / Jana Koutná
zoom
Placený

V reakci na oscarový šum kolem snímku Nadějná mladá žena (Emerald Fennell, 2020) se po letech z hlubin hororových fór do mainstreamu vynořila bouřlivá debata o legitimitě filmů z kategorie rape and revenge (znásilnění a odplata). Při pohledu na články utvářející tuto diskusi je jasné, jak zásadní je dodnes pro její chápání snad nejrozporuplnější ze zástupců tohoto subžánru – thriller Plivu na tvůj hrob Meira Zarchiho z roku 1978.

Film vypráví na kostru otesaný příběh mladé newyorské spisovatelky Jennifer Hills (ztvárněné Camille Keaton, praneteří Bustera Keatona), která se záměrem pracovat na svém prvním románu odjíždí z rušného velkoměsta na klidný venkov. Krátce po příjezdu ji ale brutálně znásilní skupina čtyř místních mužů, kterým se v druhé části filmu systematicky a krvavě pomstí. Scény opakovaného znásilnění graficky vyobrazené na téměř třiceti minutách se staly jednou z nejdiskutovanějších sekvencí v debatě o etice explicitního zobrazení (sexuálního) násilí a prakticky znemožnily přijetí filmu do klasické distribuce. 

Po neúspěších u distribučních společností se po snímku na dva roky zavřela voda, dokud mu nevytvořil pro uvedení na videokazety novou image exploatačního hororu vydavatel tzv....

Zpět

Přečtěte si celý článek

Tento článek je zamčený.
Přečíst si jej můžete po zakoupení daného čísla časopisu.

Koupit časopis

Máte číslo už zakoupené? Přihlaste se.

Přihlásit se

Sdílet článek

Článek vyšel v čísle

Disney

135 / červen 2021
Více