Nový Aronofsky i Panahi: Benátky oznámily soutěž

26. 7. 2022

Filmový festival v Benátkách oznámil svoji letošní soutěž. Ve výběru dvaadvaceti snímků jsou například nejnovější film režimem vězněného íránského tvůrce Jafara Panahiho No Bears, nové drama amerického režiséra Darrena Aronofskyho Velryba v hlavní roli se "ztraceným synem kinematografie" Brendanem Fraserem, komedie o žurnalistovi a nejisté realitě Bardo or False Chronicle of a Handful of Truths (Bardo neboli falešná kronika pár pravd) mexického režiséra Alejandra Gonzáleze Iñárritu, první film od Amores Perros, kterým se držitel Oscara vrací do rodného Mexika.

Dramaturgové zařadili i drama Tár Todda Fielda o hudebnici a skladatelce Lydii Tár, nový film irského autora Martina McDonagha The Banshees Of Inisherin, soudní drama francouzské režisérky Alice Diop Saint Omer nebo snímek Floriana Zellera Syn vycházející ze hry Le Fils, která je součástí trilogie Otec a Matka. V hlavních rolích Hugh Jackman, Luara Dern nebo Anthony Hopkins.

Mimo soutěž festival do programu zařadil třeba nové filmy jihokorejského tvůrce Kim Ki-duka Call of God, dokumentární film Sergeje Loznicy Soud v Kyjevě - pokračování jeho dokumentu Babij Jar. Kontext o masakru desítek tisíc Židů v rokli za Kyjevem, tentokrát se soustředí na poválečný soud - nebo třetí řadu seriálu Království dánského režiséra Larse von Triera pod názvem Království Exodus.

V sekci Orizzonty bude soutěžit i snímek Oběť slovenského režiséra Michala Blaško působícího v Česku, který je podepsaný pod seriálem Podezření. Oběť vznikla ve slovensko-česko-německé koprodukci a sleduje příběh svobodné ukrajinské matky, která se vrací do českého maloměsta za synem v kómatu, jehož údajně napadli místní Romové. Na příběhu, kde se postupně těžko rozlišuje pravda od lži, sledují Blaško a scénárista Jakub Medvecký existenci menšiny ve většinové společnosti. Benátský festival začíná 31. srpna a potrvá do 10. září.

Zpět

Sdílet článek