Těla v prostoru zakoušející čas / Rozhovor s Gabrielem Mascarem

9. 2. 2017 / Martin Kudláč
rozhovor
Placený

Brazilský umělec a filmař Gabriel Mascaro je jedním z tvůrců, které k světovému renomé vyneslo současné vzedmutí latinskoamerických kinematografií a rostoucí zájem o ně mezi světovými festivaly. Jeho druhý celovečerní snímek Neonový býk (2015) vznikl díky podpoře festivalu v Rotterdamu a získal jednu z hlavních cen na přehlídce v Benátkách. Jak v Neonovém býkovi tak v debutu Srpnový vítr (2014), ale i ve svých dokumentech a uměleckých instalacích zaznamenává Mascaro současnou Brazílii odhalováním nečekaných nebo záměrně přehlížených třídních rovin a sociálních otázek.

Pohledu shora (Um Lugar ao Sol, 2009) postaveném na rozhovorech s příslušníky brazilské vyšší třídy odhaluje jejich neschopnost konfrontovat vlastní poživačnost.  Kolektivně vytvořený dokument Hospodyně (Doméstica, 2012) zase zachycuje dynamiku pracující třídy a rozdílné podoby moci (a bezmoci). Jeho hraná tvorba se pak vyznačuje propojováním narativních postupů fikce a dokumentu. 

Začínal jste dokumenty z městského prostředí zaměřenými na různé společenské vrstvy, ale ve své hrané tvorbě počínaje debutem Srpnový vítr již inklinujete k přírodě. Proč taková změna...

Zpět

Přečtěte si celý článek

Tento článek je zamčený.
Přečíst si jej můžete po zakoupení daného čísla časopisu.

Koupit časopis

Máte číslo už zakoupené? Přihlaste se.

Přihlásit se

Sdílet článek

Článek vyšel v čísle

Film a hudba

109 / únor 2017
Více